Obec Čilá - Křivoklátsko, Berounka, Rokycansko

Pro pěší...

Zvětšit

 


Jednotlivá místa si můžete prohlédnou na fotografiích pod popisem tras...


ČILÁ - SKRYJSKÁ JEZÍRKA - (OSTROVEC) - ZBIROH

Délka trasy: 19 km

Výchozí bod: Čilá - autobusová zastávka, rozcestník turistického zanačení

Od rozcestníku turistického značení na návsi pokračujte po červené turistické značce ve směru Skryje, zhruba po kilometrovém sestupu dojdete na rozcestí, kde se se cesta stáčí ostrou zatáčkou vlevo k brodu na Slapnici, zde opusťte turistické značení a pokračujte vpravo dále proti proudu Zbirožského potoka, kterého se již budete držet téměř celou trasu až do Zbiroha. Pokračujete dále až do Skryjských jezírek, v tomto úseku přejdete potok (lávka) a projdete bývalým chatovým táborem - dnes "rekreačním" táborem. Nazalekněte se soukromých pozemků, průchod pro turisty je zde povolen. Po průchodu touto osadou vstoupíte do lesa, kde se záhy napojíte na modrou turistickou trasu (Cesta protifašistických bojovníků) vedoucí ze Skryjí. Po zhruba za 10 min dojdete do samého "centra" Skryjských jezírek. Poučte se z naučných tabulí a pokračujte dále po modré směr Podmokelský mlýn. Těsně před výstupem z lesa uvidíte stále zvětšující se prostor osídlený kamennými mužíky, můžete přidat i nějakého svého... Dalším cílem je Podmokelský mlýn, zde najdete turistické odpočívadlo, informační turistickou mapu. Toto místo je rovněž začátkem Ptačí rezervace. Cesta v těchto místech znovu prochází lesem (dva přechody potoka, lávky z kmenů), rychle z něj ale vyjdete do otevřeného údolí s loukami, cesta se v těchto místech napojuje na zpevněnou silničku, minete Jankovský mlýn. Nyní máte dvě možnosti, dále pokračovat po modré, údolím s loukami k Ostroveckému mlýnu, Kozovu mlýnu, kolem Němcova rybníka.... Nebo pokračovat po zpevněné silničce do Ostrovce, malé vesničky s původní roubenou architekturou a zvoničkou a odtud dále do Lhotky (2 km). Obcí projdete a po klesání sejdete znovu ke Zbirožskému potoku, kde se u Sýkorova mlýnu znovu napojíte na modré turistické značení. V případě, že tuto variantu nezvolíte pokračujete údolím s loukami, obejdete další - tentokrát stále fungující tábor a dojdete pod Lhotku, kde přímo na trase narazíte na občerstvení u Starého Kozla (pouze v letní sezóně).  Pokud chcete vidět Ostrovec i se občerstvit, stačí sem sejít pár desítek metrů ze Lhotky. Po modré pak pokračujete stoupáním na Matčinu Horu, z ní následuje sestup do Přísednice. Pokračujte dále do Jablečna, na Františkov. Odtud vede trasa kolem rybníků až na náměstí ve Zbiroze (v místě Turistické infocentrum, Zámek).


ZHOŘ - KRAKOVEC - ÚDOLÍ JAVORNICE - ZVÍKOVEC - ČILÁ

Délka trasy: 22 km

Výchozí bod: Zhoř (Rousínov)

Tentokrát je Čilá cílovým místem. Ideálním výchozím bodem této trasy je Zhoř, poblíž Slabec. Nejlepší variantou je zajistit si do tohoto místa odvoz, pokud jej nemáte, je možné vyjít i z Rousínova, kam je možné brzy ráno dojet autobusem ze Skryjí nebo Zvíkovce. Přímo ve Zhoři se napojíte na červenou turistickou trasu, kterou neopustíte až do cíle. Z výchozího místa vede polní cesta nenáročným terénem s mírným klesáním až k hradu Krakovci, ten je velmi zachovalou udržovanou "zříceninou" s výrazným dřevěným mostem. Krakovec leží ve stejnojmenné obci, v letní sezóně je zde možnost občerstvení. Od hradu pokračujte po červené teď již stále podél potoka, připravte se na to, že v horní části trasy jsou přes potok pouze brody, na stavu vody tak závisí to, kolikrát je nutné jej přebrodit (při ideálním stavu je to 1x - 2x). Červená pokračuje dále ve směru Jankovický mlýn, hájovna Marek, střídají se krátké průchody lesem a louky, terén není nijak náročný. Údolí Javornice končí malou chatovou oblastí, z lesní cesty vyjdete přímo na silnici kousek od mostu přes Berounku, pod Zvíkovcem (Kalinova Ves). Po silnici pokračujte doprava, přejděte most a hned za ním odbočte doleva kolem vodáckého kempu do Hradiště, silnice zde výrazně stoupá, úsek ale není dlouhý. Po silnici, které není nijak frekventovaná, dojdete do Hradiště, projdete obcí a pokračujete dál do Čilé (2 km). Celý úsek je vhodný i pro cyklisty, je ale třeba počítat s proměnlivých terénem a přejezdy přes brody.

Ostrovec, náves se zvoničkouU třech Svatých, barokní sousoší nad obcí PodmoklyPodzimní Javornice...Lesní rybník Hamouz, u rozcestí Pod Malým Vlastcem ve směru do Skryjí, zelená turist. trasaU Hradu Žebřík poblíž LíšnéDřevěná zvonice u Kostela Sv. Petra, u obce LíšnáKostel Sv. Petra u LíšnéBukový porost na KohoutověPřehrada u Jablečna